Kas Mihkel Aksalu Seisab Väravas Ka Mängus San Marinoga?

Kas Mihkel Aksalu Seisab Väravas Ka Mängus San Marinoga?

Tulevikunägemus ei muutunud sellest halvemaks ega paremaks, kuid nagu eravestluses väljendas üks Eesti spordi tippjuht: kongress tuli ju ka ära pidada. Postimees on Eesti spordipoliitika põhialuste tulevikunägemust oma veergudel juba valgustanud. Meeldetuletuseks siiski mõned põhipunktid. Valdav osa elanikest liigub ja spordib. Liikumine ja sport on tugeva organisatsiooniga oluline majandusharu ning tööandja. Liikumine ja sport on vaim-.

Spordiinimeste seas valitseb arusaam, et nende punktide täitmiseks mõeldud ideed leiavad tee kevadiste riigikogu valimiste eel parteide programmidesse ning neid, kes seda ei tee, ei maksa valida. Tõenäoliselt kirjutavadki kõik juhtivad erakonnad populistlikult kasulikud punktid oma programmi. Omaette küsimus on aga see, kas neid lubadusi ka hiljem täidetakse. Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli tõi tabava näitena praegu võimul olevate erakondade koalitsioonilepingu, kus on selgelt kirjas riigiettevõtete toetus spordile.

Siiani pole seda rakendatud – veelgi hullem, Seli ise istub kohtupingis süüdistatuna katses anda riigifirma poolt spordile raha. Kongress oli Seli jaoks hea võimalus absurdset olukorda meelde tuletada. Võrreldes varasemate kongressidega astuti seekord siiski kukesammu võrra edasi – enam ei räägitud vaid loosungite keeles, vaid püüti probleemide üle arutleda. Ent nendes aruteludes puudus teravus ja heas mõttes vihane, edasiviiv diskussioon.

Ta on viimase kuu jooksul oma füüsilise poolega palju vaeva näinud ja töötas meeskonna nimel.

Võõrustajate ridades jooksis platsile ka üks praeguse aja jalgpallimaailma kuumemaid nimesid, aastane Martin Ødegaard. Lõpuks sai aga otsustavaks koondisekarjääri Peatreener Magnus Pehrs-. Tema füüsiline vorm avaldas muljet, kuna ta pidas. Ta on viimase kuu jooksul oma füüsilise poolega palju vaeva näinud ja töötas meeskonna nimel. Ojamaa esitus oli suur samm edasi,» kiitis Pehrsson Motherwelli ründajat. Kas Mihkel Aksalu seisab väravas ka mängus San Marinoga?

Just läbi äparduste õpitakse spordiala lähemalt tundma ning meie omakorda näeme poiste iseloomu. Inimese reaktsioon olukordades, kui tal ei lähe hästi, ütleb inimese kohta nii mõndagi. Praegu on bobimeeskond tagasi kodumaal, kuid uued. Jaan Kirsipuu lahkus Astanast, treenib noori ja loob profiklubi Mitu aastat Astana rattatiimis spordidirektori ametit pidanud Jaan Kirsipuu jäi töötuks.

Meeskonnal polnud teda enam vaja, Astana farmiklubisse ei soovinud Kirsipuu aga minna. Proovime Rene Mandri ja soomlastega koos tasapisi oma profimeeskonda luua,» selgitas Kirsipuu. Astana oli spordidirektoritest pungil. Seega võiks öelda, et SMS-kiirlaenud on surnuks reguleeritud. Justiitsministeeriumi tööd sai varasemalt pisut alahinnatud. Tema sõnul ei ole raha pealt liigse kasviku võtmisega tegu mitte heade kommete ja tavade kohase äritegevusega, vaid kergeusklike hädasolijate halva olukorra ärakasutamisega.

Ka mitmed Euroopa riigid on seaduse tasemel seadnud intressmääradele piiranguid. Jääme ootama laenupakkujate poolt edasisi samme, mis nüüd toimuma hakkavab – kuidas reageeritakse? Kas ja kui palju luuakse täiendavaid kuluartikleid, mis rahandusministeeriumi krediidikulukuse määra definitsiooni alla ei lähe.

Detailides teemat mitte väga hästi tundes, kuid seda suure entusiasmiga kompenseerides, tegi õiguskomisjoni esimees eelnõule muudatusettepaneku, mis näiliselt aitab probleemi veel paremini lahendada, kuid tegelikkuses võib hoopis meile soovile SMS-laene piirata vastu töötada, keerates vindi üle. Jutt on muidugi maksimaalse lubatud krediidikulukuse määra summa kirjutamisest seadusesse, millega me ütleme küllalt selge sõnaga, kui intress ja lepingutasu mahuvad teatud piiresse, siis on laenuga kõik okei.

Me alahindame SMS-laenu andjate kavalust mõelda välja uusi tasusid, uusi mis iganes summasid, mida tarbijalt küsitakse, mis lihtsalt ei mahu selle määruse alla, mille rahandusminister on oma määrusega kinnitanud ja mis defineerib krediidikulukuse määra kui sellist. Põhimõttelise tähtsusega on muidugi ka pretsedendi loomine teenuse hinnale, kus pole monopoolset pakkujat vaid toimib konkurents.

Ma väidan, et see konkreetne piirang ei aita tegelikkuses meid kuidagi edasi, pigem võib vastu töötada ja ma väga loodan, et Justiitsministeeriumi esitatud piirangutest tulenev mõju on sedavõrd suurem, et vastutustundetu laenamine väheneb sõltumata sellest, mis sellesse eelnõusse vahepeal juurde on lisatud. Mitte ükski seadus ei saa keelata iga konkreetset problemaatilist sõnakasutust.

See, kas ka edaspidi kutsustakse inimesi ülikalli laenuraha abil šeffama, jõulurahu otsima või lihtsalt vastutustundetult ostlema, sõltub väga palju Tarbijakaitseametist. Ei saa seadusesse ette kirjutada, millise reklaami sõnastuse puhul peavad tarbijakaitsjad reageerima ja millise puhul mitte, aga just see on võtmetähtsusega kogu selle küsimuse juures.

Tegemist on olulise ja väga vastuolulise seadusemuudatusega ka Kiirlaen. Aga ju siis karm aeg nõuab karme meetodeid. Eelnõu SE võeti täna vastu 69 Riigikogu liikme poolthäälega, vastu ja erapooletuid ei olnud. Eelnõu on seadusena vastu võetud ja jõustub alates 1. Tekkis vajadus majandustegevuse registrist registreeritud laenutehingute pakkujaid kontrollida. Võrreldes Meil on heameel tervitada uut tegijat Eesti laenuturul – Sõbralaen.

Sõbralaen on sisuliselt laenubörs, kus eraisikutel on võimalik taotleda üksteiselt tagatiseta laene või hoopis neisse investeerida. Laenamine toimub eraisikute vahel ja Sõbralaen ise ühtegi laenu ei väljasta. Kontseptsioon põhineb oksjonisüsteemil ja selles pole iseenesest midagi uut , küll aga on tegu esimese omataolise inimestevahelise laenuturuga Baltimaades.

Vaata ka: Omaraha laenud eraisikult eraisikule. Eelmisel nädalal tõstatasime teema, et kas SMS-kiirlaenude turg reguleeritakse lõpuks surnuks? Alustaks sellest, et kui Ken-Marti Vaher arvas eelmisel nädalal, et juba sel nädalal midagi muutuma hakkab, siis praeguseks on selge, et midagi veel ei muutu.

Leave a Reply